MS3112E22-55P
DigiKey Part Number
IMS3112E22-55P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3112E22-55P
Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
55
Shell Size - Insert
22-55
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C