INND-TS56WCB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 1,003
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric White 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
INND-TS56WCB
DigiKey Part Number
INND-TS56WCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS56WCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL WHT 10DIP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
INND-TS56WCB Models
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
130mcd
Power Dissipation (Max)
114mW
Size / Dimension
0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)