INND-SS56WCB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Inolux
In Stock: 0
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric White 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm) 10-SMD, No Lead
INND-SS56WCB
DigiKey Part Number
INND-SS56WCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-SS56WCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL WHT 10SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
Inolux
Color
White
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
60mcd
Number of Characters
1
Power Dissipation (Max)
114mW
Size / Dimension
0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
Package / Case
10-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)