IPQC60R010S7AXTMA1
DigiKey Part Number
448-IPQC60R010S7AXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPQC60R010S7AXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPQC60R010S7AXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPQC60R010S7AXTMA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 50A (Tc) 694W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPQC60R010S7AXTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3.08mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
318 nC @ 12 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
694W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 50A, 12V