IPDQ60R010S7AXTMA1
DigiKey Part Number
448-IPDQ60R010S7AXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPDQ60R010S7AXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPDQ60R010S7AXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPDQ60R010S7AXTMA1
Description
AUTOMOTIVE PG-HDSOP-22
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 50A (Tc) 694W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-22-1
EDA/CAD Models
IPDQ60R010S7AXTMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
318 nC @ 12 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11987 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max)
694W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-22-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 50A, 12V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3.08mA