IMLT40R015M2HXTMA1
DigiKey Part Number
448-IMLT40R015M2HXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IMLT40R015M2HXTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IMLT40R015M2HXTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMLT40R015M2HXTMA1
Description
IMLT40R015M2HXTMA1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 400 V 111A (Tc) 341W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-6
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19.1mOhm @ 27.1A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 9.7mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -7V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 200 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
341W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HDSOP-16-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V