AIMBG120R020M1XTMA1
DigiKey Part Number
448-AIMBG120R020M1XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-AIMBG120R020M1XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-AIMBG120R020M1XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMBG120R020M1XTMA1
Description
SICFET N-CH 1200V 104A TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 104A (Tc) 468W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-12
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIMBG120R020M1XTMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 20 V
Mfr
Vgs (Max)
+23V, -5V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2667 pF @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
468W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-7-12
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 43A, 20V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5.1V @ 15mA