20865-010E-03
DigiKey Part Number
5378-20865-010E-03TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20865-010E-03CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20865-010E-03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20865-010E-03
Description
NOVASTACK 35-HDN RECEPTACLE 10P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
I-PEX
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.023" (0.59mm)