94HCB10T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
CTS Electrocomponents
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
94HCB10T
94HCB10T
94HCB10T
DigiKey Part Number
GH7369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
94HCB10T
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.395" (10.02mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Features
Sealed
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Plastic
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.390" (9.91mm)