GT800N10D3
DigiKey Part Number
4822-GT800N10D3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT800N10D3
Description
MOSFET,N-CH,100V,7.5A,19W,DFN3*3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7.5A (Tc) 19W Surface Mount 8-DFN (3x3)
Category
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 4.5V
Mfr
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 3A, 10V
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2150 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
19W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C