SG-8002CA 4.0960M-PHML3
DigiKey Part Number
SG-8002CA4.0960M-PHML3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-8002CA 4.0960M-PHML3
Description
XTAL OSC XO 4.0960MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.096 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
45mA
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
30mA