ECOC-2522-10.000-3HC
DigiKey Part Number
XC2263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECOC-2522-10.000-3HC
Description
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ CMOS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz OCXO CMOS Oscillator 3.3V 6-SMD, No Lead, 5 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECOC-2522-10.000-3HC Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±30ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
6-SMD, No Lead, 5 Leads
Base Resonator
Supplier Device Package
5-SMD (25.4x22.1)
Type
Size / Dimension
1.000" L x 0.870" W (25.40mm x 22.10mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.488" (12.40mm)