RLF100-11/12/2
DigiKey Part Number
381-3133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLF100-11/12/2
Description
FAN BLOWER CF 127X25MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Square/Rounded - 127mm L x 127mm H Ball 24.2 CFM (0.678m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Power (Watts)
8.6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 127mm L x 127mm H
Approval Agency
CCC, CE, CSA, UL, VDE
Width
25.00mm
Weight
0.672 lb (304.81 g)
Air Flow
24.2 CFM (0.678m³/min)
Current Rating (Amps)
0.720A
Static Pressure
0.578 in H2O (144.0 Pa)
Voltage Range
8 ~ 15VDC
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C