BK1/GMA-100-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 150
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,065
Datasheet
In Stock: 0
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK1/GMA-100-R
DigiKey Part Number
283-3259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMA-100-R
Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
1.0E-4
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
7.84 Ohms