0235.100MXP
DigiKey Part Number
F4712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.100MXP
Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
8.4 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V