SMCJ54CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,992
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 377
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 714
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 28
Microchip Technology
Microchip Technology
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ54CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ54CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ54CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54CA-13
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ54CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V