SMCJ54CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,992
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 377
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 28
Bourns Inc.
In Stock: 714
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
96.3V Clamp 15.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ54CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ54CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54CE3/TR13
Description
TVS DIODE 54VWM 96.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.3V