SMCJ48CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,785
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,939
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ48CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ48CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA-13
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ48CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V