SMCJ48CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,939
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 4,928
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 493
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 977
85.5V Clamp 17.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ48CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ48CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CE3/TR13
Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.5V