LS14500T
DigiKey Part Number
3145-LS14500T-ND
Manufacturer
Saft
Manufacturer Product Number
LS14500T
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V AA
Customer Reference
Detailed Description
AA Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Category
Battery Cell Size
Mfr
Voltage - Rated
Packaging
Bulk
Capacity
Part Status
Active
Size / Dimension
0.57" Dia x 1.97" H (14.5mm x 50.1mm)