SK330M025ST
DigiKey Part Number
338-2386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK330M025ST
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5.63Ohm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.63Ohm