ESMG250ELL330ME11D
DigiKey Part Number
565-ESMG250ELL330ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG250ELL330ME11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
172.8 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C