MCN22FD122J is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
In Stock: 351
1200 pF Mica Capacitor 500 V 2220 (5750 Metric)
CDE Mica Chip Capacitors
Cornell Dubilier MC and MCN RF Capacitors | Digi-Key Daily
MCN22FD122J
DigiKey Part Number
MCN22FD122J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCN22FD122J
Description
CAP MICA 1200PF 5% 500V 2220
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
1200 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V