MC22FD122J-F
DigiKey Part Number
MC22FD122J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC22FD122J-F
Description
CAP MICA 1200PF 5% 500V 2220
Detailed Description
1200 pF Mica Capacitor 500 V 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
1200 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V