BLH106K122B094
DigiKey Part Number
338-BLH106K122B094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K122B094
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
1.732" (44.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.5 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life