947D421K112AHGSN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 5
Datasheet
420 µF Film Capacitor 230V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
947D421K112AHGSN
DigiKey Part Number
338-3640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D421K112AHGSN
Description
CAP FILM 420UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.433" (138.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)