947D331K112CDRSN
DigiKey Part Number
947D331K112CDRSN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
947D331K112CDRSN
Description
CAP FILM 330UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Film Capacitor 230V 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.937" Dia (100.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.465" (88.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Female
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)