944U520K142ABM
DigiKey Part Number
338-1928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U520K142ABM
Description
CAP FILM 52UF 10% 1.4KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 µF Film Capacitor 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)