944U141K102ACM
DigiKey Part Number
338-1919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U141K102ACM
Description
CAP FILM 140UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)