944U101K122ACM
DigiKey Part Number
338-1921-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944U101K122ACM
Description
CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)