944L330K142AAM
DigiKey Part Number
338-944L330K142AAM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
944L330K142AAM
Description
DC LINK, LOW INDUCTANCE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Film Capacitor 230V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.7 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.594" (40.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
230V
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)