473MWR250K
DigiKey Part Number
473MWR250K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
473MWR250K
Description
CAP FILM 0.047UF 250VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.551" L (5.50mm x 14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
160V
Features
Low ESR
Voltage Rating - DC
250V