224MWR250K
DigiKey Part Number
1572-1371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
224MWR250K
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Axial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.276" Dia x 0.748" L (7.00mm x 19.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
160V
Features
Low ESR
Voltage Rating - DC
250V