CS1102V8.35F100
DigiKey Part Number
2449-CS1102V8.35F100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-CS1102V8.35F100CT-ND - Cut Tape (CT)
2449-CS1102V8.35F100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1102V8.35F100
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
EDA/CAD Models
CS1102V8.35F100 Models
Category
Actuator Length, Right Angle
8.35mm
Outline
7.10mm x 6.30mm
Operating Force
100gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC
Switch Travel
0.25mm