969M101-28-4
DigiKey Part Number
CI28D-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-28-4
Description
CBL RIBN 4COND FLAT CLEAR 1000'
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 4 Conductors Flat Cable 1000' (304.80m)
Category
Ribbon Width
0.250" (6.35mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Voltage
12 kV
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
4
Features
Hi-Flex
Length
1000' (304.80m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
5 A
Jacket Color
Base Product Number
Ribbon Thickness
0.080" (2.03mm)