969M101-28-4
DigiKey Part Number
1233-969M101-28-4-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-28-4
Description
CBL RIBN 4COND CABLE CLEAR FEET
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 4 Conductors Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Ribbon Width
0.250" (6.35mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
12 kV
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
4
Features
Hi-Flex
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
5 A
Jacket Color
Spool Size
1000' (304.80m)
Ribbon Thickness
0.080" (2.03mm)