EKXG351ELL220MK20S
DigiKey Part Number
565-1451-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG351ELL220MK20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C