SEK220M350ST
DigiKey Part Number
338-2339-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEK220M350ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12.06Ohm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.06Ohm