EGXL500EC5221MJ20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EGXL500EC5221MJ20S
DigiKey Part Number
EGXL500EC5221MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXL500EC5221MJ20S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
485 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
970 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C