CXHP2R7127R-TWV
DigiKey Part Number
4688-CXHP2R7127R-TWV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXHP2R7127R-TWV
Description
2.7V 120F 18X60 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 13mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 1kHz