CHP5R5L224R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L224R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L224R-TWX
Description
5.5V 0.22F 10*5*14 EDLC
Detailed Description
0.22 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 800mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
0.22 F
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 1kHz