CHP5R5L104R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R5L104R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R5L104R-TW
Description
5.5V 0.1F 10*5*12 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 900mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
0.1 F
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 1kHz