SMCJ408CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
658V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ408CA
DigiKey Part Number
SMCJ408CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ408CA
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ408CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
456V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V