SMCJ1.5KE480CA-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 400
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
658V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Micro Commercial Components Corporate Video
SMCJ1.5KE480CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ1.5KE480CA-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE480CA-TP
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Voltage - Breakdown (Min)
456V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V