CW252016-3R3J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,670
Datasheet
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 185 mA 3.4Ohm Max 1008 (2520 Metric)
CW252016-3R3J
DigiKey Part Number
CW252016-3R3J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-3R3J
Description
FIXED IND 3.3UH 185MA 3.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-3R3J Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
55MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)