CD214B-T6.5CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2,548
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 38,715
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
CD214B-T6.5CALF
DigiKey Part Number
CD214B-T6.5CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214B-T6.5CALF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214B-T6.5CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V