SWI10-12-E-P5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 89
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 208
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 512
Phihong USA
In Stock: 731
12V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWI10-12-E-P5
DigiKey Part Number
179-SWI10-12-E-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI10-12-E-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
Europe
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.72" L x 1.13" W x 3.06" H (69.0mm x 28.8mm x 77.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, IEC
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.212 lb (96.16 g)
Power (Watts)
10 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)