MBC300-1T05G is Obsolete and no longer manufactured.
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC Input
Bel ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies | Digi-Key Daily
MBC300-1T05G
DigiKey Part Number
179-2649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBC300-1T05G
Description
AC/DC CONVERTER 5V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MBC300-1T05G Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4.242 kV
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
28 A