AOTF12T60PL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 96
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 624
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 313
STMicroelectronics
In Stock: 962
In Stock: 49
In Stock: 912
In Stock: 892
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 19
In Stock: 32
In Stock: 0
N-Channel 600 V 12A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF12T60PL
DigiKey Part Number
785-1692-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF12T60PL
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2028 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 6A, 10V