AOTF12N60L
DigiKey Part Number
785-1788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF12N60L
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 12A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 6A, 10V